Zjawisko skimpflacji pojawiło się wraz z nastaniem inflacji. Stosując to zjawisko, przedsiębiorcy „zatroszczyli” się o klientów żeby nie dostali szoku cenowego.
Wiele branż zaczęło stosować skimpflacje po to aby nie zrazić klientów, ale również dlatego, że stosowana jest przez inne przedsiębiorstwa.
Na czym właściwie ta skimpflacja polega.
Masowo zjawisko skimpflacji pojawiło się w handlu dotyczy oczywiście sprzedawanych produktów, których składy od momentu pojawienia się inflacji zaczęły znacznie ewaluować. Oczywiście nie było zabiegów stwarzających nowy lepszy produkt, a wręcz przeciwnie zastępowano poszczególne składniki o znacznie gorszych parametrach. Stosowano tzw. Zamienniki jak na przykład stosuje się olej palmowy zamiast zwykłego oleju lub syrop glukozowo-fruktozowy zamiast cukru. Takie zabiegi zmniejszały koszty produkcji co niewątpliwie wpływa na ostateczną cenę produktu. Nie są to jednak jedyna działania jakie handlowcy podejmowali. Kolejnymi były zwolnienia pracowników co widoczne było w wydłużających się kolejkach i niestety bałaganie na terenie sklepu. Zatrudnia się również mniej wykwalifikowaną kadrę, za mniejsze pieniądze, a tutaj widoczny jest wyraźnie brak standardów obsługi klienta.
Przykładowe branże ze skimpflacją
Kolejną branżą będą restauratorzy, gdzie może mniej wyraźnie można zobaczyć, ale na talerzu na przykład schabowy jest o 20% mniejszy, mniej jest też surówki i ziemniaków. Ale to nie jedyny problem bo jak się okazuje po zjedzeniu pizzy czujemy się jakoś dziwnie, dlaczego tak jest, otóż zamiast żółtego sera jest wyrób seropodobny, niestety mój żołądek jeszcze się nie przestawił na skimpflacje. Obsługa też jakby troszkę zakręcona, myliła się w zamówieniach, trzeba było dłużej czekać chociaż klientów nie było zbyt dużo. Młodzi ludzie obsługujący nas myślą zapewnie, jak się wprawimy to będziemy więcej zarabiali. Niestety gdy pojawią się pytania o wyższą pensje lepiej już szukać nowego bardziej uczciwego pracodawcy.
To nie koniec branż w których stosuje się skimpflacje. Kolejną jest branża turystyczna. Tutaj okazuje się, że oprócz gorszej jakości obsługi w porównaniu z latami ubiegłymi nie mamy w gratisie leżaków, trzeba oddzielnie płacić, basen i sauna też płatne a i posiłki jakby nieco mniejsze.
Podsumowanie zjawiska skimpflacji
Podałem niektóre tylko branże w których króluje zjawisko skimpflacji. Podsumowując, można stwierdzić, że we wszystkich branżach dziej się to samo, redukcja pracowników, wymiana pracowników doświadczony ale droższych na mniej doświadczonych ale tańszych. Stosowanie zamienników o gorszej jakości i zmniejszanie gramatury. Skracanie liczby usług znajdujących poprzednio w pakiecie. Te przykłady powinny nas uczulić, gdy będziemy robić zakupy lub korzystać z usług.